Сьогодні – Всесвітній день вишиванки

Photo 2024 05 16 11 11 25 (4)

Починаючи з 2006 року, в третій четвер травня українці всього світу відзначають День вишѝванки – барвисте і красиве національне свято, яке покликане об’єднати українців усього світу, зберегти споконвічні народні традиції, не дати їм піти у забуття.  

Нашу українську вишивку ні з чим не можна порівняти, бо вона унікальна. В ній код  нашої нації,  спадщина поколінь, тисячолітня мудрість і  зашифроване послання далеких предків! Вишитий одяг передавався від покоління до покоління, і в ньому зберігалася родова пам’ять.

Історія вишиванки своїми витоками сягає в незапам’ятні часи. Ще за свідченням знаменитого давньогрецького історика, географа і мандрівника Геродота, елементами вишивки був прикрашений одяг скіфів, які проживали на наших землях у період з VIII ст. до н. е. до  IV ст. н. е. 

Процес вишивання – це справжній ритуал, за нього брались у визначені дні, з чистими думками, щоб закласти  позитивну енергію у свою працю. І тоді вишиванка ставала оберегом. Її вдягали немовлятам, щоб захистити від усього лихого, вишиті мамою сорочку і рушник брали із собою на війну і в далеку дорогу, вишиту сорочку дарувала кожна дівчина своєму нареченому, щоб був завжди вірним і кохав лише її, вишитий одяг був невід’ємним  елементом весільного вбрання, вишитим рушником поєднували долі молодят у день вінчання, в ньому  проводжали і в останню путь… І ще багато-багато українських традицій пов’язано з вишивкою.

Можемо сміливо пишатися тим,  що в усі часи лихоліть, випробувань, гонінь на все українське ми зберігали й оберігали нашу мову, нашу культуру, наші прекрасні  традиції і звичаї.

Вишитий український одяг пасує всім. Людина, яка вдягнула вишиванку, не здатна сказати зле слово, зробити недобрий вчинок. І це зрозуміло, адже українська вишивка, крім краси,  має ще й сакральний зміст, відганяє похмурі думки і  все лихе, тому сьогодні так багато посмішок у громадському транспорті, в установах і закладах Тішить і те, що вишитий одяг став модним серед молоді, яка носить його не лише у свята, але й у повсякденному житті.

До речі, вишиванку сьогодні одягають не лише українці в усьому світі, але й люди, які хочуть висловити повагу до українського народу і  своє прагнення підтримати нашу боротьбу за територіальну цілісність і незалежність.

Освітяни Київщини завжди  показували приклад, як треба берегти свою національну культуру. Усі заклади освіти Київщини, освітні установи, у тому числі й департамент освіти і науки Київської обласної державної адміністрації, розквітли сьогодні розмаїттям вишитих сорочок, кольорів, орнаментів і візерунків.

Вітаю всіх з цим прекрасним святом і закликаю берегти наші національні традиції, культуру  та  рідну мову!

Поділитися: