Друк

Стажування українських педагогів у лабораторіях ЦЕРН: здійснюємо мірії разом з МАН

IM 1«Не бійтеся мріяти», –  перше, що сказала Торбін Надія Володимирівна, учитель фізики  Щасливського НВК Бориспільської райради своїм учням після відвідання  ЦЕРН –Європейського центру ядерних досліджень, найбільшої у світі лабораторії фізики високих енергій і фізики елементарних частинок, розташованої на кордоні між Францією і Швейцарією.

Мрія Надії Володимирівни подорожувати і навчатись втілилась завдяки програмі Малої академії наук України з підвищення кваліфікації вчителів (UkrainianTeacherProgramme).

З 22 по 28 квітня 2018 року на базі лабораторій ЦЕРН проведено стажування, в якому взяли участь 19 вчителів і викладачів з різних куточків України, які співпрацюють з МАН. Програма передбачала відвідування лекцій співробітників ЦЕРН та науковців європейських університетів, що проводять у лабораторіях центру різноманітні дослідження. «Введення в  фізику частинок», «Темна матерія», «Введення в техніку прискорювачів», «Фізика нейтрино», «Огляд актуальних робіт в галузі прискорювачів» – це далеко не повний перелік доповідей, які прослухали педагоги. Та більш вражаючим було відвідування лабораторій, де працюють різноманітні прискорювачі частинок, «фабрики» антиматерії, центру контролю детекторів та музею ЦЕРН. Від побаченого перехоплювало подих.IM 2

ЦЕРН – приклад того, яким має бути сучасний світ: близько  3000 науковців, інженерів, програмістів, і ще приблизно 8000 фізиків з 580університетівтаінститутів 85 країн світу роблять спільну справу, шукають відповіді на споконвічні запитання: що являє собою наш світ, яким він був та що чекати в майбутньому. Це саме та спільна справа, що об’єднує, незважаючи на національності, політичні погляди, релігії та колір шкіри.

Особливо радує той факт, що з 2016 року Україна є асоційованим членом Європейської організації ядерних досліджень. З самого початку будівництва Великого адронного коллайдера (БАК) українські вчені брали участь у багатьох дослідженнях у сфері фізики високих енергій, виготовляли для ЦЕРН високотехнологічне обладнання.IM 3

 З набуттям статусу асоційованого члена Україна отримала можливість участі у всіх формах наукового співробітництва, які існують для членів цієї організації. Це і унікальна можливість для українських вчених брати участь у передових дослідженнях, і працювати в ЦЕРН у якості співробітників, і широкий доступ до наукових проектів і освітніх програм.