Друк

Пам’ятаємо героїв Крут…

IMG 2376 2Український народ щороку вшановує пам’ять молодих борців за волю, полеглих під залізничною станцією Крути. Ця битва стала символом героїзму та відданості Українській державі й національній ідеї, а її дата – 29 січня 1918 року – днем національної трагедії. Цього року українці всього світу відзначають 100-річчя події.  Не залишилася осторонь і молодь Київщини. 29 січня у селі Літки Броварського району відбулася учнівська краєзнавча конференція «Шляхами героїв Крут», учасниками якої стали більше 50 юних краєзнавців навчальних закладів області, представників Броварського, Васильківського, Києво-Святошинського, Обухівського, Яготинського районів, міста Біла Церква. Перед початком конференції, вони мали змогу стати учасниками мітингу, що пройшов біля Кургану Слави у Літках та покласти квіти, ушанувавши пам'ять полеглих воїнів.

Зі словами привітання звернулися до учасників конференції Чайка Людмила Григорівна, начальник відділу освіти Броварської районної державної адміністрації та Самойленко-Граждан Ганна Василівна, директор школи. Ініціаторами ж стали педагоги КЗ БРР «Броварський районний центр патріотичного виховання учнівської молоді» (директор Білановська О.О.).

IMG 2376 2

Літківський бій – одна з маловідомих сторінок історії України. Саме тут загинув  загін у складі 24 юнкерів, створений на базі Костянтинівського військового училища у листопаді 1917. Відступаючи після бою під Крутами, бійці залізницею доїхали до станції Бобрик на Броварщині, частина залишилася розібрати рейки, аби більшість мала змогу відірватися від переслідувачів. Далі невеликий загін пішки через село Семиполки дістався Літок, де став на ночівлю. А зранку розпочався бій між воїнами УНР і вояками підрозділу, підпорядкованому Муравйову. 20 бійців загинули у бою, чотирьох окупанти стратили. Після бою місцеві селяни зібрали тіла загиблих і поховали у братській могилі. Історію Літківського бою та Кургану Слави повідала присутнім під час конференції Гайдак Олександра, учениця місцевої школи.

Про сотника Аверкія Гончаренка, який став на чолі двох студентських сотен, учасників Крутянського бою, розповіла присутнім Линник Аліна, учениця Гребінківської гімназії Васильківського району.

Які наслідки мав бій, як історія Крут пов’язана з ім’ям Михайла Грушевського учасники конференції дізналися від Кулик Катерина, учениці 10 класу Лісниківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів імені Михайла Грушевського Києво-Святошинського району.

IMG 2376 3

Цікавою була доповідь Друченка Євгена, вихованця гуртка «Джура» Яготинського районного будинку дитячої та юнацької творчості. Він розповів про історію формування українських військових сил, а саме створення Першого Українського козацького імені гетьмана Богдана Хмельницького полку.

Кириченко Андрій, вихованець гуртка «Юні музеєзнавці» Броварського районного центру патріотичного виховання учнівської молоді, презентував присутнім екскурсійний маршрут «Шляхами героїв Крут», розроблений педагогами та вихованцями закладу. Разом з Андрієм юні краєзнавці мали змогу пройти стежками від станції Крути на Чернігівщині до Аскольдової могили у Києві. Такий похід дасть можливість його учасникам більше проникнути тими подіями. Він може бути рекомендований для дітей середнього та старшого шкільного віку та проведений у період з травня по жовтень.

Подвиг героїв Крут навічно увійшов у літопис боротьби за незалежність Вітчизни як одне із свідчень незламності духу українського народу, його вічного прагнення о волі і справедливості. Це був перший і останній бій юних захисників української незалежності.

На превеликий жаль, трагічні сторінки історії повторюються. І сьогодні, як і сто років тому, тисячі нових героїв жертвують собою заради України. Тож  лейтмотивом цьогорічних заходів із відзначення подвигу героїв Крут стало також вшанування пам’яті Героїв Небесної Сотні і бійців АТО, які загинули у боротьбі за незалежність, суверенітет та цілісність України.

Слава Україні! Слава її бійцям!

IMG 2376 1