Друк

Шляхами героїв Крут

hjhgjjggj kk 209-11 вересня 2017 року вихованці КЗ БРР «Броварський районний центр патріотичного виховання учнівської молоді» взяли участь у туристсько-краєзнавчій експедиції учнівської молоді з активним способом пересування «Шляхами героїв Крут» за маршрутом: м.Бровари – м.Ніжин – ст.Крути  –  м.Ніжин – ст.Бобрик. – с.Рудня – с.Семиполки – с.Літки. Всього в експедиції приймало участь 36 вихованців гуртків патріотичного спрямування, які працюють на базі Літківської ЗОШ І-ІІІст., ОНЗ Гоголівська ЗОШ І-ІІІ, Руднянської ЗОШ І-ІІІст.

Історія має властивість повторюватися. 29 січня 1918 року біля ст. Крути так само, як і в 2014 році на Донбасі, на зустріч армії російських загарбників виступили добровольці, які, не шкодуючи власного життя, стали до бою з небезпечним ворогом. Учасники експедиції поставили собі за мету пройти шляхом учасників крутянського бою, який відбувся майже 100 років тому у далекому 1918 році.Біля станції Крути була написана одна з тих сторінок історії, яка досі надихає активних патріотів та громадських діячів.

hjhgjjggj kk 1

Гуртківці ознайомилися з експозицією меморіалу «Пам’яті героїв Крут», червона колона якого нагадує про подібні колони Київського Університету, звідки були більшість студентів, що загинули під Крутами. Музейна експозиція складається з залізничної платформи та 4-х залів-вагонів, які стилізовані зовні під вагони тих часів.

На відкритій залізничній платформі розміщена гармата, з якої сотник армії УНР Лощенко вів прицільний та досить ефективний вогонь по наступаючих лавах червоногвардійців.

У залах-вагонах представлені експонати, які розповідають про розвиток українського національного руху початку ХХ століття, ключові події Української революції 1917 року, проголошення Української Народної Республіки, дії більшовицької Росії проти молодої Української держави, бій біля станції Крути та повстання на заводі «Арсенал». Матеріали розташовані за принципом протистояння воюючих сторін, ліворуч – українські військовики, праворуч – більшовицькі, відтворена карта-схема самого бою.

Завершує огляд музею зал-вагон, де розміщені копії документів та кіно-фото документів, які висвітлюють часи Української революції (1918-1921 рр.), гетьманату П.Скоропадського, доби Директорії, ЗУНР.
Далі шлях учасників експедиції пролягав до ст.Бобрик, на території Броварського району, куди доїхали учасники бою під Крутами, а потім розібрали залізничну колію, щоб не дати можливість ворогу переслідувати себе. Старою Літківською дорогою відступили вони через села Рудня, Семиполки до Літок, де прийняли свій останній бій, склавши голови за незалежність України і поховані в кургані на околиці села Літки. Гуртківці пішки з наплічниками за спиною за два дні подолали той останній шлях героїв та вшанували пам'ять героїв покладанням квітів та виконанням гімну України біля кургану в Літках.